66523231 - 021
info@motorchi.com

اخبار بازار صنعت و کسب و کار

معاون وزیر صنعت خبر داد

معاون وزیر صنعت خبر داد

(0 رای‌ها)

آغاز ثبت نام واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات رونق تولید

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان

اعتبار طی سال جاری به طرح رونق تولید خبر داد و گفت: ثبت نام واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات رونق تولید آغاز شده است.
رضا رحمانی با بیان اینکه سال گذشته طرح رونق تولید با اعتبار 16 هزار میلیارد تومان برای هفت هزار و 500 واحد صنعتی کوچک و متوسط معدنی، تولیدی و کشاورزی تعریف شد، افزود: با استقبال واحدهای تولیدی سقف واحدهای مشمول 25 هزار واحد و تسهیلات پرداختی نیزبه بیش از 20 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.
وی اظهارداشت: با توجه به عملکرد موفق طرح رونق تولید امسال نیز طرح مزبور تمدید شد با این تفاوت که به جای 16 هزار میلیارد تومان سال قبل 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای 10 هزار واحد تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی تعریف شده است.
وی در ادامه ضمن اشاره به آغاز ثبت نام از واحدهای تولیدی کشاورزی برای دریافت تسهیلات رونق تولید از طریق سامانه بهین‌یاب افزود: این ثبت نام بر اساس درخواست وزیر جهاد کشاورزی و موافقت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و وزیر صنعت، معدن و تجارت کلید خورده است.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: جدا از این در سال جاری برای بازسازی و نوسازی پنج هزار واحد صنعتی و 100 هزار واحد صنوف تولیدی 10 هزار میلیارد تومان و بخشی تسهیلات ارزی از سوی صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.
رحمانی تصریح کرد: با فراهم سازی امکان ثبت نام برای واحدهای کشاورزی در سامانه بهین یاب واحدهای تولیدی صنایع تبدیلی، واحدهای صنایع غذایی، واحدهای تولیدی محصولات گلخانه ای و واحدهای پرورش ماهی در قفس می توانند با مراجعه به این سامانه و ثبت درخواست خود از مزایای طرح رونق در سال جاری بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه طرح رونق تولید از مجموعه پروژه های اقتصاد مقاومتی است، گفت: سال گذشته این طرح با پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسید.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به عملکرد بسیار موفق طرح رونق در سال گذشته این طرح امسال نیز مورد تاکید و تائید ستاد فرماندهی قرار گرفته و جزو پروژه های اقتصاد مقاومتی در سال جاری به شمار می رود.

جزئیات نحوه ثبت نام واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات

معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از آغاز ثبت نام واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات بانکی خبر داد.
گام اول برای واحدهای تولیدی و صاحبان طرح های صنعتی، ثبت نام در سامانه بهین یاب است.
متقاضیان می‌توانند از سامانه های سازمان صنایع کوچک استانی هم برای ورود به سامانه بهین یاب استفاده و ثبت نام کنند.
بعد از پایان فرایند ثبت نام و تکمیل مدارک مورد نیاز ، کارشناسان استانی که شامل دولتی‌ها و غیردولتی‌ها هستند به همراه سرمایه گذار ، طرح را مورد بررسی قرار می‌دهند که آیا طرح مورد نظر حائز شرایط دریافت تسهیلات میباشد یا خیر؟.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت : هدف ما این است که با این تسهیلات واحدهای تولیدی بتوانند افزایش تولید داشته باشند یا واحدهایی که خط تولید آنها متوقف شده است ، تولید خود را از سر بگیرند.
مقیمی افزود : بعد از تایید ابتدایی، طرح مورد نظر در ستاد تسهیل استان با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی از جمله بانکها ، صندوقها و استاندار ، مورد ارزیابی نهایی قرار می گیرد و در صورت تایید به بانک مورد نظر برای دریافت تسهیلات معرفی می شود.
وی تاکید کرد : در صورتی که چالشی در بانکها برای پرداخت تسهیلات وجود داشته باشد ، سعی می کنیم با تجمیع طرح های مشکل دار در هر استان تا حد امکان مشکلات با سرپرستی های بانکها برطرف شود.
مقیمی گفت : واحدهایی هم که در طرح رونق سال گذشته موفق به دریافت تسهیلات نشدند امسال در روند دریافت تسهیلات قرار می گیرند.
وی افزود : سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته شده بود که بسیاری از واحدها موفق به دریافت نشدند اما امسال با افزایش میزان منابع، ۳۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است که ۱۰ هزار میلیارد تومان از این میزان برای نوسازی واحدهای تولیدی اختصاص می‌یابد.
مقیمی در پایان گفت : تاکنون و در روزهایی که ثبت نام آغاز شده ۶۰۰۰ واحد تولیدی و طرح صنعتی برای دریافت تسهیلات در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند که ۵۶ درصد از این تعداد جزء واحدها و طرحهای داخل شهرکهای صنعتی هستند.


شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن افزایش یافت
شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در فصل بهار سال 1396 به عدد 218.6 رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (203.1)، 7.6 درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل (191.5)، 14.1 درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن فصل بهار سال 1396(برمبنای سال پایه100= 1390) که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، درصد تغییرات شاخص کل در چهار فصل منتهی به فصل بهار سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم تولید کننده کل بخش معدن) 2.7 می¬باشد که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان 1395 (4.1- درصد)، افزایش داشته است.
در فصل مورد بررسی بخش 'استخراج کانه های فلزی ' بیشترین تاثیر را بر افزایش 7.6 درصدی شاخص قیمت بخش معدن داشته است.
شاخص قیمت در بخش 'استخراج کانه‌های فلزی' با 6.9 درصد افزایش نسبت به فصل قبل از عدد198.3 به عدد 212.1 رسید.این افزایش بیشتر تحت تاثیر افزایش 20.7 درصدی فعالیت‌ 'استخراج سنگ مس' به وجود آمده است.
در فعالیت 'استخراج سنگ مس'، شاخص قیمت در فصل بهار 1396 از رقم 69.0 به رقم 83.3 رسید که به این ترتیب نسبت به فصل قبل به میزان 20.7 درصد افزایش نشان داده است. افزایش مذکور به طور عمده ناشی از افزایش قیمت ماده معدنی 'کنسانتره مس' می¬باشد.
تغییرات شاخص قیمت در سایر فعالیت¬ها، تاثیر بسزایی در تغییر شاخص کل بخش معدن نداشته است.
شاخص قیمت تولید کننده ( Producer price index) متوسط قیمت کالاها و خدماتی است که بنگاه‌ها به ازای تولید کالا و خدمات دریافت می‌کنند.
شاخص قیمت تولید کننده بخش معدن هر سه ماه یکبار از سوی مرکز آمار ایران انجام می شود.


درباره ما

وب سایت موتور چی  یک بازار مجازی پیشرفته جهت ارتباط بهتر بین عرضه کنندگان و مصرف کنندگان کالاهای و خدمات صنعتی در سطح کشور می باشد تا از این طریق بستری مناسب جهت تامین نیازمندیهای جامعه صنعت و بهبود بازار کسب و کار فراهم گردد